Svetová dekadencia
Svetová dekadencia
Slovo dekadencia znamená úpadok. Odvíja sa zo symbolizmu, zachováva si jeho znaky. Je to veľmi depresívny smer, hlavne pocity zúfalstva, strachu, beznádeje , motívy smrti. Diela sú veľmi citové. Autori používajú symboly s premenlivým významom, málo známe slová z liturgie a vied, zložité básnické prostriedky, diela sa tým stávajú nezrozumiteľné.
Svetový impresionizmus
Názov pochádza zo slova impressio – dojem. Začiatky tohto smeru možno badať vo výtvarnom umení v dielach Clauda Moneta, Eduarda Maneta, Vincenta van Gogha.. Kladie sa dôraz na zmyslové vnímanie, na očarenie okamihom, ide o zachytenie okamihu, nálady, dojmu, krátkeho zážitku.
Spoločenská situácia na Slovensku
Slovensko sa stalo najpriemyselnejšou časťou Uhorska, na čo začali doplácať roľníci. V rôznych častiach Slovenska bola rôzna situácia, niekde bolo dobre, niekde zle. Pokračovalo vysťahovalectvo, odnárodňovanie. Vzniká prvá organizácia robotníkov. Národnostná otázka nebola doriešená, politici sa nedokázali dohodnúť, čo majú robiť, mysleli, že sa nedá vlastne urobiť nič.
Slovenská literárna moderna
Slovenská literárna moderna spoluexistovala s pretrvávajúcimi generáciami – prvou vlnou slovenského realizmu a z druhou vlnou slovenského realizmu. Spoločenská situácia a hlavne neschopnosť činu politikov podnietila autorov k tomu, aby boli subjektívny, aby sledovali realitu len zo svojho pohľadu. Autori sa zameriavali na sociálne problémy spoločnosti, písali však len krátke útvary, v ktorých používali rozpor medzi snom a nepríjemnou skutočnosťou, ktorý ústil do depresií. Hviezdoslavoskú sylabotonickú prozódiu, ale Kraskovskú prozódiu. Jazykové prostriedky sa stali zrozumiteľnejšími a jednoduchšími. Inšpirovali sa štúrovskou romantickou tvorbou – od Kráľa prevzali revolučnosť od Sládkoviča motívy lásky a od Botta pesimizmus a tragiku. Publikovali hlavne v časopisoch Prúdy, Dennica, Živena, Slovenské pohľady, Černokňažník, Cirkevné listy, Literárne listy.
Kraskova prozódia
1) Je dodržaný rytmicko-syntaktický paralelizmus
2) Uprostred verša je intonačná prestávka – polveršový predel
3) Rým nemá rytmickú funkciu , tj. neoznačuje koniec verša, rýmy sú nepravidelné alebo chýbajú
4) Nieje dodržaná rovnoslabičnosť
5) Poézia je stopovo členená, používa sa tzv. potrojné metrum – daktylský, datylsko-trochejský verš
stručné a jasné 🙂 daakujem 🙂